Luźne rozmowy o prezentach i innych tematach
By Rekin
#15618 Słyszałem że zakrzepica tętnicza jest bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do zawału serca. Czy można tej chorobie przeciwdziałać i czy są jakieś widoczne objawy, gdy już człowiek zachoruje? Czy to genetycznie uwarunkowane?

By Zosiaaa
#15625 Objawy:
-Ból i uczucie ucisku w klatce piersiowej
-Duszność
-Ból przy chodzeniu
-Przejściowe niedowłady
-Zaburzenia widzenia, mówienia
-Zawroty głowy, zaburzenia świadomości
-Obrzęk i wzrost ocieplenia kończyny
-Zaczerwieniona i napięta skóra, ewentualnie niebieskawe zabarwienie skóry
- Ból w stopie, łydce, dole podkolanowym, który ustępuje po uniesieniu kończyny

Czynniki ryzyka powstawania zakrzepicy:
-zabiegi chirurgii ortopedycznej (np. operacja złamania szyjki kości udowej, operacja wszczepienia protezy stawu biodrowego lub kolanowego);
-duże operacje na jamie brzusznej;
-poważne operacje ginekologiczne;
-operacje neurochirurgiczne;
-operacje kardiochirurgiczne;

Zwiększone ryzyko:
-wiek >40 lat (ryzyko zwiększa się z wiekiem);
-otyłość (wskaźnik BMI >30 kg/m2);
-przebyta zakrzepica;
-urazy (zwłaszcza wielonarządowe lub złamania miednicy, kości udowej i innych kości długich kończyn dolnych);
-długotrwałe unieruchomienie kończyny dolnej (z powodu np. niedowładu, opatrunku gipsowego unieruchamiającego 2 sąsiednie stawy, znieczulenia ogólnego;
-udar mózgu, gdy wiąże się z niedowładem kończyny dolnej;
-nowotwory złośliwe zwłaszcza rak trzustki, nowotwory mózgu, rak płuca, rak jajnika i rak nerki;
-zakrzepica u członków rodziny;
-nadkrzepliwość (zwiększona zdolność krzepnięcia) wrodzona lub nabyta;
-sepsa;
-ostra obłożna choroba leczona zachowawczo (np. ciężkie zapalenie płuc);
-niewydolność serca;
-niewydolność oddechowa;
-choroby autoimmunologiczne (np. choroby zapalne jelit: Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, i inne;
-zespół nerczycowy;
-choroby hematologiczne (niektóre);
-ucisk na naczynia żylne (np. guz, krwiak);
-ciąża i połóg;
-długotrwały (>6–8 h) lot samolotem w klasie ekonomicznej, zwłaszcza połączony ze snem w pozycji siedzącej;
żylaki kończyn dolnych u młodszych osób (<60. rż., zwłaszcza <45. rż.);
-ostre zakażenia, wysoka gorączka, odwodnienie.
By timobajl
#22414 Żylaki kończyn dolnych niestety dotyczą coraz większej ilości społeczeństwa... Ja też miałem podobny problem, moja żona i teściowa także. Udało nam się już z tym uporać, ale mogę śmiało powiedzieć, że to wszystko zasługa portalu http://lekinazylaki.pl/ . Bez nich nie miałbym pojęcia co tak naprawdę mam robić żeby wyzdrowieć...
By firena
#32373 Najlepiej o tym co nam dolega dowiadywać się jednak od lekarza ale są owszem fajne stronki na temat profilaktyki i o tym jak sobie pomóc w przypadku PNŻ np tu http://nicniezatrzymamnie.pl/ jest cała masa informacji. Poza tym lekarz może podpowiedzieć jakie leki pomogą przy takich dolegliwościach, mi podpowiedział żeby brać preparaty z diosminą i tak też robię, kupiłam sobie diosminex i regularnie biorę